Cellulit – skąd się bierze i jak z nim walczyć

Cellulit u kobiety

Cellulit, nazywany potocznie skórką pomarańczową, a przez lekarzy lipodystrofią, jest schorzeniem wynikającym z niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej.

Jest to bezpośrednio związane z zaburzeniami funkcjonowania tkanki tłuszczowej, łącznej oraz układu żylno-limfatycznego. Statystyki pokazują, że z cellulitem zmaga się ok. 85% kobiet, nie tylko tych walczących z nadwagą.

Przypadłość ta może dotknąć również panie, które nie mają problemów z dodatkowymi kilogramami, a aby z nim walczyć, warto najpierw dowiedzieć się w jaki sposób powstaje.

Przyczyny powstawania cellulitu

W dużym uproszczeniu skórka pomarańczowa powstaje wtedy, kiedy zaburzona zostaje gospodarka hormonalna organizmu, ale sprzyjają temu również czynniki dodatkowe, których niestety jest sporo.

Podstawowymi elementami sprzyjającymi są:

– złe odżywianie (m. in. nadmierne spożywanie soli oraz węglowodanów, a także żywności wysoko przetworzonej, zawierającej barwniki i konserwanty)
– brak aktywności fizycznej
– noszenie zbyt obcisłej odzieży
– zaburzenia hormonalne związane z okresem dojrzewania, ciążą, menopauzą (do powstawania cellulitu najbardziej przyczyniają się żeńskie hormony – estrogeny)
– stosowanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych
– cukrzyca
– otyłość
– stres i przepracowanie
– dziedziczone genetycznie predyspozycje

Rozwój choroby

Pomarańczowa skórkaMożna wyróżnić cztery fazy powstawania cellulitu.

FAZA I
W pierwszej fazie schorzenia, „skórka pomarańczowa” jest praktycznie niewidoczna gołym okiem. Można wyczuć jedynie delikatne pobruzdowanie skóry. Na tym etapie pojawia się zastój żylny i limfatyczny.

Faza II
W tej fazie skórka pomarańczowa zaczyna być już widoczna. Skóra staje się twardsza i mniej elastyczna, zdarza się, że dochodzi również do obrzęku.

Faza III
Jest początkiem choroby. Dochodzi do zwłóknień tkanki podskórnej, nasilają się problemy z krążeniem. Miejsce dotknięte schorzeniem staje się bolesne przy dotyku.

Faza IV
Przez niektóre źródła skóra w tym stadium nazywana jest „leopardzią”. Złogi kolagenu powiększają się, tworząc duże, bolesne guzki, które uciskają m. in. włókna nerwowe, powodując ból. Patologia obejmuje naczynia żylne, komórki tłuszczowe oraz tkankę łączną.

Sposoby walki z cellulitem

a) Dieta

Najważniejsza metodą walki z cellulitem jest dieta. Osoby chcące zapobiec rozwojowi „skórki pomarańczowej” lub już borykają się z jej problemem, powinny przede wszystkim wyeliminować ze swojej diety zbyt duże ilości tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów, a także zwiększyć spożycie białka, owoców i warzyw.

b) Aktywność fizyczna

Można zastosować ćwiczenia, które kładą nacisk na konkretną partię ciała, ale zajęcia ogólnorozwojowe również będą pomocnym narzędziem w walce. Należy pamiętać, że w walce z cellulitem najważniejsza jest systematyka.

c) Styl życia

Dowiedziono, że do postawania lipodystrofii przyczynia się stres oraz palenie papierosów. O ile w dzisiejszych czasach stres ciężko jest całkowicie wyeliminować z codziennego życia, tak będąc w nikotynowym nałogu, powinniśmy zastanowić się nad walką z nim lub przynajmniej jego ograniczeniem.

d) Domowe zabiegi kosmetyczne

W walce z cellulitem mamy dużo sprzymierzeńców. Brzoza, karczoch, rumianek, skrzyp polny, oliwka czy mniszek lekarki to tylko niektórzy z nich. Bardzo dobrym narzędziem pomagającym w jego pokonaniu jest również kofeina. Peeling kawowy nie tylko pomoże nam pozbyć się cellulitu, ale również niesamowicie wygładzi oraz ujędrni naszą skórę.

e) Wizyta w salonie kosmetycznym

Większość takich salonów ma w swojej ofercie zabiegi antycellulitowe. Najpopularniejszymi z nich jest jonoforeza, która pozwala substancjom aktywnym łatwiej przeniknąć w głąb naszej skóry, a także drenaż limfatyczny poprawiający krążenie limfatyczne. Dobrym rozwiązaniem jest także masaż wibracyjny.

Dodaj komentarz