Zrównoważona dieta to mit

Owoce i warzywa

Ciało człowieka składa się z 63% wody, 22% białka, 13% tłuszczu i 2% składników mineralnych i witamin. Każdy taki element powstaje z tego co zjesz i wypijesz, dlatego tak ważne jest aby jeść pokarm najwyższej jakości, nie jest to potrzebne jedynie dla zachowania zdrowego ale również pięknego ciała.

Dzisiejszy tryb życia daleko odszedł od modelowego rozłożenia dziennego zapotrzebowania diety w białka tłuszcze i węglowodany. Istotne zmiany widoczne są w statystykach spożywania tłuszczów nasyconych co jak możemy dookoła siebie zauważyć drastycznie pogorszył stan naszych sylwetek.

Nie cierpią na tym tylko nasze portfele z których coraz więcej pieniędzy ubywa na nowe ubrania „bo stare są już za małe”. Największym problemem jest kręgosłup, który przy każdym wysiłku woła o pomoc.

Trzeba zdać sobie sprawę że nawet oficjalne normy dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka nie odpowiadają temu co spożywali nasi przodkowie ani temu co zaleca idealnie zbilansowana dieta.

Trzeba wprost stwierdzić, że propagandą jest stwierdzenie, że przestrzegając zrównoważonej diety dostarczamy sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Badania dowodzą zupełnie inna tezę. Wyobrażenie, że przestrzeganie diety dobrze zbilansowanej przyniesie nam zdrowie jest blednę.

Po pierwsze dlatego ze żywność, którą mamy do dyspozycji jest w ogromnej większości tak głęboko przetworzona, że nie przedstawia wystarczających i zadawalajacych wartości odżywczych. Po drugie zamawiając gotowe dania złudzeniem jest to, że są one przygotowane ze świeżych warzyw prosto wyjętych z wody.

Nikt dobrze nie pozna świata restauracyjnego, barowego zaplecza jeśli sam w tej branży nie zacznie działać. Ktoś może zapytać wiec co co jeść żeby być zdrowym i żeby zbilansowana dieta miała sens? Odpowiedź jest prosta lecz nie tak łatwa w realizacji jak się wydaje.

Przede wszystkim trzeba obudzić w konsumencie świadomość tego co spożywa i pozwolić aby świadomie wybierał produkty. Najlepszym sposobem są posiłki przygotowywane z warzyw i owoców z ekologicznych upraw spożywanie przede wszystkim ciemnego pieczywa i picie przynajmniej 1, 5 litra wody dziennie.

Lecz wiadomo nie odrazu Kraków zbudowano, jak na początek zadowalającym posunięciem będzie ograniczenie słodyczy i jedzenia typu fast food.

One Response to Zrównoważona dieta to mit

  1. Alina Wawro napisał(a):

    W dniu dzisiejszym zazylam po raz pierwszy jagody goi. Muszę nauczyć się pić wody bo to dla mnie najgorszy problem. Kompletnie nie potrafię pić wody , nigdy nie chce mi się pić . Wszyscy mówią mi piciu dużej ilości wody i od dzisiaj mam postanowienie pić właśnie wodę . Zobaczymy jaki będzie efekt za miesiąc . Opublikuje wszystkim . Pozdrawiam serdecznie . Trzymajcie za mnie kciuki .

Dodaj komentarz